Karty kredytowe: programy lojalnościowe i benefity
2024-06-11Bogaty ojciec, biedny ojciec – Hit czy Kit? [Wideo]
2024-07-25Zastrzeżenie numeru PESEL: Jak chronić swoje dane i finanse?
Zastrzeżenie numeru PESEL
Zastrzeżenie numeru PESEL to skuteczny sposób na ochronę przed kradzieżą tożsamości i oszustwami finansowymi. Nowe przepisy od czerwca 2024 roku sprawiają, że jest to jeszcze łatwiejsze. Instytucje finansowe, takie jak banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, a także notariusze i operatorzy komórkowi, muszą teraz sprawdzać, czy PESEL klienta jest zastrzeżony.
Kluczowe wnioski:
- Lepsza ochrona: Zastrzeżenie PESEL chroni przed kradzieżą tożsamości i nielegalnym zaciąganiem kredytów.
- Prosta procedura: Możesz to zrobić przez aplikację mObywatel (przeglądarkową i mobilną) lub w urzędzie gminy.
- Elastyczność: Możesz cofnąć zastrzeżenie w dowolnym momencie przez aplikację mObywatel lub w urzędzie gminy.
- Zakres ochrony: Zastrzeżenie PESEL uniemożliwia:
- Wzięcie kredytu ani pożyczki na Twoje dane,
- Wypłatę gotówki w kasie banki powyżej wartość trzech minimalnych pensji,
- Otwarcie rachunku bankowego na Twoje dane,
- Sprzedaż Twojej nieruchomości,
- Wyrobienie duplikatu karty SIM.
Dzięki zastrzeżeniu PESEL, przestępcy i złodzieje nie będą w stanie Wam zaszkodzić, podszywając się pod Was, nawet jeśli pozyskali Wasze dane, takie jak PESEL lub numer dowodu z wycieków.
Zalecamy, abyście zawsze mieli zastrzeżony numer PESEL, a czasowo cofali to zastrzeżenie tylko wtedy, gdy sami chcecie wykonać jedną z powyższych czynności (zakres ochrony).
Jak zastrzec numer PESEL?
Zastrzeżenie PESEL-u jest bardzo proste. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem aplikacji mobilnej mObywatel. Wystarczy zalogować się, kliknąć „Zastrzeż PESEL”, przesunąć suwak i potwierdzić.
MoMoney - aplikacja do budżetowania i zarządzania finansami
Oszczędzaj więcej, wydawaj mądrzej i spraw, aby Twoje pieniądze pomogły realizować Twoje cele i marzenia!
Zarejestruj się za darmoMożna też skorzystać z przeglądarkowej wersji mObywatel, jeżeli nie przepadasz za wersją mobilną. Procedura jest podobna: logujesz się, klikasz „Zastrzeż PESEL” w zakładce „Twoje dane” i potwierdzasz operację.
Dla osób, które nie mają profilu zaufanego lub wolą tradycyjne metody, istnieje możliwość zastrzeżenia PESEL w urzędach gmin. Banki i SKOK-i również mogą umożliwiać zastrzeżenie PESEL, zarówno osobiście, jak i elektronicznie.
Ponadto PESEL może być automatycznie zastrzeżony w sytuacjach takich jak zgłoszenie utraty dowodu osobistego, podejrzenie nieuprawnego wykorzystania danych osobowych lub po stwierdzeniu zgonu.
Jeśli już zastrzegłeś swój PESEL, pomóż bliskim, szczególnie osobom starszym (np. dziadkom, rodzicom), zastrzec ich numery PESEL, aby uchronić ich przed oszustwami.
Zastrzeżenie numer PESEL — czy warto?
Zdecydowanie warto zastrzec swój PESEL. Jest to darmowe, można je cofnąć w każdej chwili, a skutecznie chroni przed nielegalnym wykorzystaniem naszych danych do zawarcia umów. Zastrzeżenie PESEL-u działa jak tarcza przeciwko oszustom, którzy próbują wyłudzić nasze oszczędności.
Często weryfikacja dokumentów jest powierzchowna, co zwiększa ryzyko oszustw. Zastrzeżenie PESEL-u zwiększy nasze bezpieczeństwo, bo od 1. czerwca 2024 roku instytucje, nie będą mogły domagać się roszczeń, jeśli umowa została zawarta, gdy nasz PESEL był zastrzeżony.
Rekomendujemy, żebyście zawsze mieli zastrzeżony PESEL i czasowo cofali to zastrzeżenie tylko wtedy, gdy sami chcecie wykonać jedną z wymienionych czynności. Dzięki temu oszuści nie będą mogli wykorzystać Waszych danych, nawet jeśli zdobędą numer PESEL.
Korzyści z zastrzeżenia numeru PESEL
- Ochrona przed oszustami:
Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe będą musiały weryfikować, czy PESEL jest zastrzeżony, co uniemożliwi wzięcie kredytu lub pożyczki na Twoje dane, wypłatę dużej sumy pieniędzy, czy otwarcie rachunku bankowego.
- Bezpieczeństwo transakcji notarialnych:
Notariusze będą weryfikować, czy PESEL jest zastrzeżony podczas transakcji dotyczących nieruchomości, co zabezpieczy przed nieautoryzowanymi operacjami, takimi jak nabycie, zbycie lub obciążenie nieruchomości.
- Ochrona przed wyłudzeniem duplikatu karty SIM:
Dostawcy usług telekomunikacyjnych nie wydadzą duplikatu karty SIM, jeśli PESEL jest zastrzeżony, co zapobiegnie potencjalnym oszustwom związanym z przejęciem numeru telefonu.
Jak cofnąć zastrzeżenie numer PESEL?
Zastrzeżenie PESEL można cofnąć korzystając z aplikacji mObywatel lub w urzędach gminy, podobnie jak przy zastrzeganiu.nie. Zastrzeżenie można cofnąć na stałe (nie rekomendujemy) lub czasowo.
Proces jest bardzo prosty:
Aplikacja mObywatel:
- Zaloguj się do aplikacji.
- Wybierz opcję „Cofnij zastrzeżenie”.
- Wybierz, czy chcesz cofnąć zastrzeżenie czasowo (np. na 30 minut) czy na stałe (niezalecane).
- Potwierdź operację.
Urząd gminy:
- Udaj się do urzędu gminy z dowodem osobistym.
- Poproś o cofnięcie zastrzeżenia PESEL.
- Określ, czy cofnięcie ma być czasowe, czy stałe.
Czy są minusy zastrzeżenia PESEL?
Korzyści z zastrzeżenia numeru PESEL zdecydowanie przeważają nad wadami, ale warto znać potencjalne minusy.
Na przykład, otwarcie nowego rachunku bankowego wymagać będzie czasowego cofnięcia zastrzeżenia. Choć to niewielka wada w stosunku do spokoju ducha.
Trochę więcej niedogodności może być związane z chęcią wypłaty gotówki (w kasie banku, nie dotyczy to bankomatów) powyżej 12 700 PLN. Jeśli kasjer rozpocznie procedurę i okaże się, że PESEL jest zastrzeżony, nawet natychmiastowe cofnięcie zastrzeżenia nie pozwoli na kontynuowanie transakcji. Bank zablokuje możliwość wypłat w kasie na 12 godzin.
Inną wadą jest konieczność cofnięcia zastrzeżenia przy operacjach takich jak zwiększenie limitu na karcie kredytowej czy zakupy na raty. Na szczęście, cofnięcie zastrzeżenia PESEL zajmuje tylko kilka sekund i można to zrobić szybko przez internet.
Pomimo tych niedogodności, korzyści z zastrzeżenia PESEL znacznie przeważają nad wadami. Dlatego najlepiej zastrzeżcie sobie PESEL.
Podsumowanie
Zastrzeżenie numeru PESEL to skuteczna metoda ochrony przed kradzieżą tożsamości i oszustwami finansowymi. Choć wiąże się z pewnymi niedogodnościami, jak konieczność czasowego cofnięcia zastrzeżenia przy otwieraniu nowych rachunków bankowych czy zwiększaniu limitów na kartach kredytowych, korzyści znacznie przeważają nad wadami. Proces cofnięcia zastrzeżenia jest prosty i szybki, co minimalizuje potencjalne problemy. Warto zastrzec numer PESEL, aby zabezpieczyć się przed różnymi formami oszustw.
FAQ
Zastrzeżenie PESEL chroni przed nieautoryzowanym zaciąganiem kredytów, pożyczek wypłatami gotówki powyżej 12 700 PLN w kasie banku oraz innymi formami oszustw finansowych.
Tak, zastrzeżenie można czasowo cofnąć za pomocą aplikacji mObywatel lub w urzędzie gminy. Proces jest szybki i prosty.
Zastrzeżenie PESEL może wymagać czasowego cofnięcia przy operacjach takich jak otwarcie nowego rachunku bankowego, zwiększenie limitu na karcie kredytowej, zakupy na raty oraz wypłaty gotówki powyżej 12 700 PLN w kasie banku (nie dotyczy to bankomatów).
Czasowe cofnięcie zastrzeżenia PESEL zajmuje tylko kilka sekund i można je zrobić tuż przed planowaną transakcją.
Zastrzeżenie numeru PESEL uniemożliwia nie tylko zaciągnięcie kredytów czy pożyczek, ale również wypłaty gotówki w kasie banku powyżej 12 700 PLN, wyrobienie duplikatu karty SIM, czy sprzedaży Twojej nieruchomości.
Zastrzeżenie dowodu osobistego następuje w przypadku jego utraty i jest nieodwracalne; konieczne jest wyrobienie nowego dokumentu. Zastrzeżenie PESEL można zrobić profilaktycznie i można je dowolnie włączać i wyłączać.
Nie, zastrzeżenie PESEL nie wpływa na sprawy urzędowe, zdrowotne, udział w wyborach ani inne formalne procedury.
Tak, można normalnie używać karty kredytowej. Problem pojawi się jedynie przy próbie zwiększenia limitu na karcie, gdyż konieczne będzie czasowe cofnięcie zastrzeżenia.
Nie, zastrzeżenie PESEL nie wpływa na wypłaty gotówki w bankomacie.