Jak oszczędzać pieniądze w MoMoney?
2022-12-13„Sekrety Amerykańskich Milionerów” – recenzja książki
2023-01-25Popularne techniki budżetowania. Sprawdź ile z nich znasz
Jakie są popularne metody budżetowania?
Budżetowanie jest ważnym elementem zarządzania finansami i może pomóc w osiąganiu długoterminowych celów finansowych. Istnieje wiele metod budżetowania, których możesz użyć, aby kontrolować swoje finanse – wszystko zależy od tego, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia. Najbardziej popularne to:
Metoda kopertowa
Ta metoda wymaga, abyś przydzielił określoną kwotę do konkretnych kategorii wydatków i używał fizycznych kopert do śledzenia wydatków. Jest to prosta, ale skuteczna metoda. Może być wykorzystywana również w nowoczesnej formie, gdzie koperty mają swoje odzwierciedlenie w wirtualnych grupach wydatków, stanowiących określoną kategorię w aplikacji do zarządzania finansami osobistymi, np. aplikacji MoMoney. Dzięki takiej metodzie pieniądze, które masz do dyspozycji w miesięcznym budżecie to nie jedna kupka pieniędzy, a kilka/kilkanaście dokładnie przydzielonych do konkretnej kategorii wydatków kwot. Jedna finansuje rachunki za mieszkanie, inna wydatki na żywność, a inna ląduje na oszczędnościach, aby zrealizować Twoje cele i marzenia w przyszłości.
Budżetowanie do zera
Budżetowanie do zera, to metoda budżetowania, w której dochód pomniejszony o wydatki wynosi zero. Innymi słowy, przy zerowym budżecie przeznaczasz każdą zarobioną złotówkę na określony cel wydatków lub oszczędności, dzięki czemu masz plan na każdy zarobiony grosz. Różni się to od tradycyjnych metod budżetowania, w których możesz nie mieć określonego planu dla wszystkich swoich dochodów. Dzięki zerowemu budżetowi możesz mieć pewność, że w pełni wykorzystujesz swoje pieniądze i nie wydajesz więcej niż zarabiasz. A każda Twoja zarobiona złotówka ma zadanie do zrobienia. Pomoże Ci to pozostać na dobrej drodze do osiągnięcia celów finansowych i uniknąć nadmiernych wydatków. Również zarządzanie domowym budżetem w oparciu o metodę budżetowania do zera, może być wspomagane nowoczesnymi narzędziami. Aplikacja MoMoney na wiele sposobów (m.in. wizualnie w postaci kołowego paska postępu), poinformuje Cię na jakim etapie planowania jesteś.
Metoda 50/30/20
Jeśli szukasz prostego sposobu na zarządzanie swoim budżetem, metoda 50/30/20 może być dla Ciebie idealna. Polega ona na podziale budżetu w stosunku 50/30/20 – czyli sugeruje, że powinieneś przeznaczyć 50% swoich dochodów na niezbędne wydatki, 30% na wydatki uznaniowe (zachcianki), a 20% na oszczędności lub spłatę zadłużenia. To jest ogólna wskazówka, która pomoże Ci zarządzać pieniędzmi i upewnić się, że nie wydajesz zbyt dużo na nieistotne wydatki, jednocześnie oszczędzając wystarczająco dużo na przyszłość. Ideą zasady 50/30/20 jest zrównoważone podejście do wydawania i oszczędzania oraz upewnienie się, że dbasz o swój finansowy dobrobyt.
Budżet odwrócony
W tej technice najpierw płacisz sobie, oszczędzając określoną kwotę pieniędzy, zanim zapłacisz wszystkim innym dookoła. To odwraca typowe budżetowanie do góry nogami – zamiast tworzyć kategorie do śledzenia wydatków, tworzysz agresywne cele oszczędnościowe i przyczyniasz się do ich realizacji każdego miesiąca. Osobiście polecam tą metodę dla osób, których wynagrodzenie zależy od efektywności pracy (np. przedsiębiorcy, przedstawiciele handlowi, agenci sprzedaży). Jeżeli dużo zarabiasz i co miesiąc najpierw odkładasz 50%, 70% czy 90% swoich dochodów, to może być to dla Ciebie dobra motywacja, aby szybko uzupełnić „puste kieszenie”. Z aplikacją MoMoney zarządzanie budżetem w oparciu o tą technikę również będzie prostsze. Dzięki ustaleniu odpowiedniej struktury budżetu, aplikacja podpowiada Ci, gdzie najpierw powinieneś skierować pieniądze i jaki stopień realizacji planu wykonałeś. To dużo ułatwia.
Budżet oparty na wartościach
Budżetowanie oparte na wartościach to metoda budżetowania, która polega na określaniu priorytetów wydatków na podstawie wartości i celów. Najpierw musisz określić swoje najważniejsze cele finansowe, a następnie przeznaczyć pieniądze na nie w pierwszej kolejności. Na przykład, jeśli jednym z twoich głównych priorytetów jest oszczędzanie na emeryturę, możesz przeznaczyć większą część swoich dochodów na to i ograniczyć wydatki w innych obszarach. Budżetowanie oparte na wartościach pozwala dopasować wydatki do Twoich celów i upewnić się, że wykorzystujesz swoje pieniądze w sposób, który jest dla Ciebie najważniejszy.
Aplikacja MoMoney również oferuje wsparcie dla tej techniki budżetowania. Struktura budżetu w MoMoney jest priorytetyzowana, tj. kategorie i podkategorie ułożone są według ważności (priorytetu). Najważniejsze rzeczy znajdują się na górze, a te mniej ważne na dole.
Która metoda budżetowania jest najlepsza?
Nie ma jednej „najlepszej” metody budżetowania, która byłaby odpowiednia dla wszystkich. To, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, zależy od Twoich indywidualnej sytuacji, celów finansowych i preferencji. Niektórzy mogą wybrać zasadę budżetowania 50/30/20, inni mogą preferować system kopert, a jeszcze inni mogą skorzystać z budżetowania do zera. Ważne jest, aby znaleźć metodę, która będzie dla Ciebie odpowiednia i pomoże Ci zarządzać pieniędzmi w sposób zgodny z Twoimi celami.
Jeśli chcesz, możesz również skorzystać z aplikacji MoMoney, która umożliwia stosowanie różnych metod budżetowania i ułatwia zarządzanie finansami domowymi. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad swoimi finansami i lepiej zaplanujesz swoje wydatki.
Jak stworzyć budżet?
Tworzenie budżetu nie musi być trudne, a odpowiednie planowanie może pomóc w zarządzaniu pieniędzmi. Aby ułatwić Ci to zadanie, polecam skorzystanie z aplikacji MoMoney do budżetowania. Dzięki niej możesz tworzyć budżety, których będziesz w stanie się trzymać. Nie każdy od razu odnajdzie się w dyscyplinie budżetowania – to zależy od osobowości. Możesz być „analitykiem” lub „wolną duszą”, ale nawet dla tych drugich tworzenie budżetu nie musi być nudne. Ważne jest nastawienie. Myśl o budżecie jak o narzędziu do planowania i realizowania Twoich indywidualnych celów. To coś, co zwiększa Twoje możliwości, a nie je ogranicza. Korzyści z budżetowania są tego warte!
Tworząc budżet najlepiej przejdź przez te siedem kroków:
KROK 1: Określ swoje cele.
KROK 2: Zsumuj wszystkie swoje dochody.
KROK 3: Określ swoje wydatki
KROK 4: Wyłap swoje nieregularne wydatki
KROK 5: Wybierz narzędzie do tworzenia i prowadzenia budżetu
KROK 6: Uruchom swoje ulubione narzędzie do prowadzenia budżetu domowego
KROK 7: Ustaw raz w miesiącu termin spotkania budżetowego
Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich więcej sprawdź ten artykuł: Jak zacząć prowadzić budżet domowy? 7 prostych kroków
Posiadasz wiedzę i narzędzia, więc zacznij działać! W nowym roku zarządzaj swoim budżetem, a przekonasz się, że oszczędzanie nie jest aż tak trudne jak myślisz!
Miłego budżetowania!
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące budżetowania, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci w stworzeniu budżetu domowego i ustalimy plan działania, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele finansowe!
2 Comments
O metodzie budżetowanie do zera, przyznaje się, po raz pierwszy słyszę. 🙂
Dziękuje Łukasz za komentarz. 😉 To jest bardzo dobra metoda efektywnego wykorzystania wszystkich swoich miesięcznych dochodów (wpływów do budżetu). W tej metodzie planuje się „zadanie do zrobienia” dla każdej zarobionej złotówki. Już od początku miesiąca dokładnie wiesz, jak wykorzystasz zarobione pieniądze. Nie zastanawiasz się nad tym w ciągu miesiąca. Bo zrobiłeś plan już na samym jego początku. Co należy podkreślić „wyzerowany budżet” nie oznacza, że przehulało się wszystkie zarobione pieniądze. Nie, część z nich mogła pójść na oszczędności, czy nadpłatę kredytu. A pozostała część zrealizować inne zadania, ale zgodne z naszymi wartościami i celami, które mają swoje odzwierciedlenie w strukturze budżetu.